Zadzwoń: +48 77 443 46 31

Praca w Austrii: te zawody są szczególnie poszukiwane

Praca w Austrii: te zawody są szczególnie poszukiwane

Tutaj sytuacja jest mniej więcej porównywalna do Niemiec. Jest dużo wolnych miejsc w służbie zdrowia, w rzemiośle, ale także w gastronomii i nie można zaspokoić popytu. Ponieważ Austria czerpie duże zyski z turystyki, można znaleźć wiele miejsc pracy jako kelnerzy, kucharze, kierownicy hoteli itp. Osoby, które nauczyły się takiego zawodu, szybko znajdą dla siebie odpowiednią pracę w Austrii.

Sektor zdrowia

W Austrii poszukiwani są nie tylko lekarze różnych specjalności, ale także fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, farmaceuci, pielęgniarki, pielęgniarki geriatryczne, położnicy (midwives), technicy medyczni, asystenci pielęgniarstwa itp. i mają tu dobre perspektywy pracy. Eksperci zakładają, że do 2020 roku w sektorze zdrowia powstanie około 40 tys. nowych miejsc pracy. Oczywiście są one również do wypełnienia.

Inżynierowie

Zapotrzebowanie na inżynierów w najróżniejszych dziedzinach jest oczywiście zróżnicowane Niedobór wykwalifikowanych pracowników jest zauważalny również w Republice Alpejskiej. Szacuje się, że brakuje około 30 tys. wykwalifikowanych pracowników. Na przykład, inżynierowie w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii elektrycznej, mechatroniki, informatyki, technologii medycznej i inżynierii lądowej są poszukiwani.

Branża IT

Cyfryzacja wciąż postępuje. Szacuje się, że w całej Europie brakuje obecnie około 1 mln specjalistów IT, co oczywiście ma również wpływ na Austrię. Programiści oprogramowania, specjaliści od danych, programiści, inżynierowie elektrycy i mechatronicy są tu bardzo poszukiwani. Ale specjaliści są bardzo poszukiwani także w innych obszarach IT.

Zawody rzemieślnicze

Zgodnie z przysłowiem, rzemiosło ma złotą ziemię. W przyszłości może się to jeszcze bardziej nasilić, ponieważ coraz mniej młodych ludzi decyduje się na kształcenie w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Dla rzemieślników takich jak murarze, stolarze, ślusarze, mechanicy samochodowi, cieśle, majstrowie, hydraulicy, stolarze okienni itp. perspektywy kariery w Austrii nie są złe. Z drugiej strony, zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych będzie mniejsze, ponieważ czynności te stają się coraz bardziej w pełni zautomatyzowane lub są całkowicie eliminowane.

Gastronomia

Turystyka odgrywa w Austrii znaczącą rolę. Coraz więcej regionów stawia na marketing międzynarodowy i przyciąga coraz więcej turystów z bliska i daleka, i to nie tylko zimą, ale teraz także w sezonie letnim. Jest to zauważalne również w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Tutaj szczególnie duże jest zapotrzebowanie na specjalistów ds. restauracji i hoteli, kucharzy i asystentów ds. gościnności. Każdy, kto uczył się takiego zawodu w Polsce lub wyobraża sobie ukończenie praktyk w branży hotelarskiej, będzie miał duże szanse na szybkie znalezienie tutaj odpowiedniej pracy.

Podsumowanie

W dużej mierze sytuacja na rynku pracy w Austrii jest porównywalna do tej w Niemczech. Tutaj również zapotrzebowanie na lekarzy, personel pielęgniarski, inżynierów z różnych branż, ale także na informatyków i specjalistów EDP jest bardzo duże. W sektorze zdrowia w najbliższych latach trzeba będzie zapewne obsadzić znacznie więcej stanowisk. W tym kontekście coraz częściej zwraca się uwagę na wykwalifikowanych pracowników z Niemiec, ponieważ mają oni przewagę nad swoimi innymi europejskimi kolegami – brak bariery językowej.

Rzemieślnicy z najróżniejszych dziedzin zawodowych są również w Austrii bardzo poszukiwani – w zależności od regionu. Jeśli więc pracujesz w rzemiośle lub aspirujesz do takiego wykształcenia zawodowego i nie jesteś zafiksowany na jednym miejscu podczas poszukiwania pracy, szanse na znalezienie odpowiedniego stanowiska nie są złe. To samo dotyczy branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Nie można nie wspomnieć, że Austria automatycznie uznaje tytuły magistra i licencjata zdobyte w UE. Za uznanie innych stopni naukowych odpowiadają odpowiednie ministerstwa.

Jeśli rozważasz rozpoczęcie nowej kariery w Austrii, skorzystaj z okazji już teraz i aplikuj na interesujące Cię stanowiska, na przykład za pośrednictwem różnych platform internetowych.

Dodaj komentarz

PRACA W AUSTRII LOGO WHITE

Biuro pośrednictwa pracy

PERSONAL-EU24
Schüttorf, Dolna Saksonia, Niemcy
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.

LOGO PERSONAL-EU24 WHITE COPYRIGHT

Subskrybuj Nasz Biuletyn

RODO *
KONTAKT

[quickwhatsapp_chat]